Fason Üretim Nedir? 

    Fason üretim nedir sorusu üretim yapan bütün firmaların merak ettiği bir konudur. Fason üretim nedir sorusuna cevap vermek gerekirse; genellikle büyük işletmeler tarafından kullanılan fason üretim bir işletmenin imalat ve işçilik masrafını karşılayıp başka bir işletme tarafından üretilmesidir denilebilir. Bu şekilde üretime sunulan birçok ürün ile karşılaşabiliriz. Fason üretim şekline yapılacak işi başka bir marka tarafından sizin adınıza yapma ismini de verebiliriz.

    Kısacası, fason üretim nedir denildiğinde, küçük işletmelerin işini büyük ölçüde kolaylaştıran bir üretim şeklidir diye açıklanabilir. Bu üretim şeklinde farklı firmalar, tek bir üreticiye, ürün skalalarına uygun işlerin niteliklerine göre üretimini yaptırırlar. Üretim ağı olmayan firmalar, üretim işini verdikleri alt firmalara istedikleri markaları bastırılarak sipariş bedeli karşılığı ürettirdikleri malların bedelini üreticiye öderler.

Fason Üretim Hakkında

   Büyük  ve fazla ürün çıkaran imalathaneler genellikle fason üretim sistemine başvuruyor. İmalat işlemlerinin zor ve zahmetli olması işletmeleri bu sistemi kullanmaya itebiliyor. Fason üretim aslında küçük işletmelerin büyümesini ve daha çok ürün çıkarmaya alışmasını sağlayan bir sistemdir. Bu üretim çeşidine işletmeler arası yardımlaşma da diyebiliriz. Fason üretiminde birçok çeşidi bulunur.

    Fason Üretim Tipleri: Bu üretim türü birçok küçük işletmenin büyümesine ya da yeni küçük işletmeler açılmasına yardımcı olmuştur. Fason üretim genellikle büyük imalat yapan firmalar tarafından kullanıldığı gibi daha imalatın daha tasarruflu gerçekleşmesi sağlanmıştır. Fason üretim gıda, kozmetik ya da mobilya gibi çeşitli çeşitli sektörler üzerinde yapılabilir. Örnek verecek olursak çay paketleme, sabun doldurma ya da giyim paketleme gibi çeşitli alanlarda gerçekleşebiliyor.

Neden Fason Üretim?

Neden fason üretim sorusu sorulduğunda, hem iş gücü hem de üretim maliyetlerini azaltmasından dolayı fason üretimin tercih edildiği öğrenebilir. Ayrıca bu üretim sayesinde, özellikle küçük işletmelerin, üretim bandına girdiklerinde karşılaşabilecekleri riskler ortadan kalkar.

Fason üretim mekanizmasında, sermaye tamamen fason üretimi yapılacak olan ürünün imalatçısı olan firmanın tasarrufundadır. Fason üretici sadece, ürünlerin imalatçısı olan firma ile anlaşması esnasında belirlenen, miktarda ve teslim süresine uygun olarak üretimi gerçekleştirir. Bu nedenle bu üretim şeklinde üretici ve yüklenici firma arasında yapılacak olan sözleşme çok önemlidir.

Avantajları Nelerdir?

Fason üretim anlaşmalarının ardından doğan avantaj ve faydalar, malın cinsine ve sektöre göre farklılık gösterir. Yani, fason üretimin sağladığı faydalar hem değişken hem de değişmeyen faydalar olarak ikiye ayrılırlar. Hiçbir üründe ve koşulda değişmeyen fason üretim faydaları şu şekildedir;

Fason üretim yaptıran firma, üretim süreçleri ile ilgilenmek zorunda değildir.

Fason üretim yaptıran firma, resmi izin ve testler gibi başvuruları yapmak, takip etmek zorunda değildir. Bu nedenle firma, detaylar yerine ürünün kendisi ve pazarlamasına yönelik çalışmalara yoğunlaşabilir.

Tüm fason ihtiyaçlarınızda info@disakimya.com adresine mail atmanız ya da

0232 452 2211 nolu telefon hattımızdan bizlere ulaşmanız yeterli.

HAYALLERİNİZ İÇİN HEYECANLANIYORUZ...